Bystra – przepięknie położona miejscowość w dolinie potoku Bystrzanka na pograniczu Pasma Polic i Pasma Podhalańskiego, u podnóży Babiej Góry (1725 m n.p.m.), ok. 5 km na zachód od Jordanowa, w pobliżu pięknej trasy z Rabki-Zdroju do Wadowic; charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem, niezwykle pięknym krajobrazem, malowniczym położeniem i bogactwem naturalnego środowiska.

Stąd prowadzi szereg atrakcyjnych szlaków turystycznych, a ich łagodny przebieg zachęca do wędrowania. Przez obszar gminy przebiegają cztery znakowane szlaki turystyczne, w tym czerwony – przez Halę Krupową, Policę na Babią Górę i zielony – z Sidziny do schroniska PTTK na Hali Krupowej.

Usytuowanie ośrodka pozwala na organizowanie wielu wycieczek. Oto nasze propozycje:


  • Rabka Zdrój – miejscowość uzdrowiskowa z ogólnodostępną tężnią solankową, Parkiem Zdrojowym oraz bliskością szlaków turystycznych po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Jest to doskonały punkt wyjścia na pobliski Luboń Wielki wraz ze Schroniskiem górskim PTTK na wysokości 1022 m. n.p.m. lub na Maciejową, Stare Wierchy i dalej na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców 1310 m. n.p.m. Dla najmłodszych Rabka oferuje takie atrakcje jak park rozrywki Rabkoland oraz Teatr Lalek „Rabcio”. Od „Maksymilianum” Rabka oddalona jest o ok 18 km i pół godziny jazdy samochodem.
  • W podobnej odległości, ale na południowy zachód, w Zubrzycy Górnej, można odwiedzić Orawski Park Etnograficzny – skansen z orawskimi chałupami z XVIII i XIX w.  Również tam znajduje się Wypasiona Dolina, czyli miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Z Zubrzycy, lub z pobliskiej Przełęczy Krowiarki prowadzi szlak turystyczny na Diablak, czyli Babią Górę leżącą w Babiogórskim Parku Narodowym i zaliczaną do Korony Gór Polskich.
  • Z pobliskiej Sidziny Wielkiej Polany można wybrać się na wycieczkę turystyczną na Halę Krupową wraz ze Schroniskiem PTTK, gdzie można chwile odpocząć przed dalsza wędrówką na Policę i Okrąglicę, na której znajduje się kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów.
  • Nieco dalej, na północ od Bystrej, bo w Kalwarii Zebrzydowskiej, możemy zobaczyć Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, znajdujący się w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym. Kalwaria to tętniące miejsce kultu religijnego. Oprócz obrazu pielgrzymów przyciągają nabożeństwa dróżkowe na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej.
  • Od Kalwarii Zebrzydowskiej już niedaleko do Wadowic, rodzinnego miasta św. Jana Pawła II, gdzie przejść możemy jego szlakiem poznając miejsca z nim związane. Zdecydowanie warto też poświęcić czas na zwiedzanie nowoczesnego muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.
  • Po drodze do Wadowic czy Kalwarii warto zatrzymać się w Suchej Beskidzkiej i zwiedzić renesansowy zamek, zwany Małym Wawelem, jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Dzisiaj jest to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu.
  • Oprócz zwiedzania można skorzystać z pobliskiej krytej pływalni w Naprawie, jedynie 10 min drogi od Domu Rekolekcyjnego.
  • Nowością w okolicy są 45 minutowe widokowe rejsy statkiem „Róża wiatrów” lub gondolą „Szafir” po Jeziorze Mucharskim.
1999-2024 © MATinternet Zakopane Powered by MATcms